Červenec 2010

Koleda

25. července 2010 v 22:07 Říkadla a můdrosloví
Já su malý koledníček,
příšel sem si pro troníček,
dajte ně trnek,mám na ně hrnek.
Dajte ně hrušek,mám na ně břúšek,
dajte ně rači klobásu,nech sa s ňú opášu.

Vsetín

24. července 2010 v 19:01 Valašsko
V údolí Vsetínské Bečvy,mezi kopečky a vrchy leží srdce Valašska město Vsetín.První zmínka o městu pochází z roku 1308.Na svahu pravého břehu řeky vyrostlo malebné městečko s prostorným náměstím.Jméno města Wssetín se začalo objevovat od roku 1396.Smutné období tohoto městečka začalo roku1609.Toho roku se majitelka panství Lukrécie Nekšová z Landeku provdala za Albrechta z Valdštejna,který nekopromisně zahájil rekatolizaci.Jeho horliví pomocníci byli jezuiti, které k tomutu účelu povolal do města.Tuto velkou křivdu hrdí Valaši nemohli snést a začali revoltovat.Vše vyvrcholilo velkým valašským povstáním v roce 1620.Hlavním centrem povstání byl Vsetín.V letech  1642-1643 se Valaši připojili ke švédským vojskům a sedmihradskému knížeti Rákoczimu.Toto povstání bylo císařskými vojsky potlačeno a na 300 povstalců popravili ve Vsetíně.  


Vsetínský zámek  

Na horním náměstí najdeme zámek.Byl vybudován na místě kde stávala gotická tvrz.Tento čtyřkřídlý renesanční objekt s vnitřním dvorem a rkádami byl vybudován v letech 1604-1610.Zámek dvakrát vyhořel a to v letech 1708,1915.Po posledním požáru zámek opravili Thonetové.Tento objekt uvedli do původního stavu.Od roku 1975 je zámek otevřen veřejnosti.Sídlí zde regionální muzeum Valašska.

Vsetín
zámek

                                                                                                               

Poutní místo Svatý Hostýn

19. července 2010 v 17:23 Valašsko
Hora , která již před 2000 lety byla osídlena Kelty dostala jméno Hostýn.Tato hora je opředena pověstí z doby vpádu Tatarů na naše území.Po mnoho obraných bojích začalo křesťanské vojsko ustupovat , před krutými Tatary.Ustoupili až na samý vrch Hostýna kde se zposledních sil bránili veliké přesile.Když prokletí Tataři začali vítězit,nebe se zatáhlo a nad obránci se zjevila Panna Marie,která metala blesky do řad tatarských šiků.Mezi útočníky vznikla panika a rozprchli se do širokého okolí.Na památku z jevení Madony, zde koncem 16 století byla postavena dřevěná kaple.Šlechtična Polyxena z Lobkovic doní dala z hotovit obraz Panny Marie s Ježíškem metajícím blesky.Na počátku 18 století zde byl vybudován chrám Nanebevzetí Panny Marie.Roku 1887 toto poutní místo připadlo pod správu jezuitů.Později v roce 1912 získala socha Panny Marie papežské svěcení a o 70 let později chrám povýšili na baziliku minor.

Hostýn

Nová křížová cesta : V roce 1912 byla zahájena stavba nové křížové cesty.Autorem byl slovenský architekt Dušan Jurkovič.Dokončena byla až po 1 světové válce.Tuto cestu tvoří 13 kapliček z mozajkovými obrazy od Joži Uprky a Jana Kohlera.
křížová cesta
Rozhledna a kaple sv.Kříže : František Josef I. posvětil roku 1897 základní kámen té to pozoruhodné stavby.V jejim přízemí se nachází kaple sv. Kříže.Nad kaplí je vybudovaná rozhledna ze které můžeme vidět Svatý Kopeček u Olomouce,Jeseníky i Slovenské Tatry.
kaple a rozhledna

Sbory ochránců východní hranice

13. července 2010 v 19:49 Portáši
Portáši
Moravská východní hranice byla hlídaná sbory ochránců (Portáši), o jejichž skutcích se na Valašsku vypráví dodnes.Tyto sbory založil císař Ferdinand III, kterého znepokojovali Turci v Uhrách a chtěl udělat přítrž násilí, které vypuklo při povstání vsetínských Valachů.Pojmenování portášů je odvozeno od latinského slova porta,což znamená brána.Portáši měli za úkol střežit prúsmyky,které byly jakymisy branami do země.Valašky jež byly součástí výzbroje zlidověly a staly se valašským symbolem.Další jejich zbraní byla krátká ručníce zvaná těšínka.Portáši se stali i ochránci veřejného pořádku, dokonce byli nasazováni i na potlačování poddanských rebélijí.Tyto sbory se natolik osvědčily že se od roku 1717 staly stálým útvarem a působili i mimo Valašska.K jejich zrušení došlo až v roce 1830. Poslední portáše z rodu Křenků najdeme ve Valašské Bystřici.Jsou zde údajně pochování.Jejich náhrobky se zde nacházejí a jsou zajimavou památkou.Na jejich památku v obci z organizovali Portášské slavnosti, které probíhají každoročně v čerenci.  

Valašské muzeum v přírodě

12. července 2010 v 20:28 Valašsko
V roce  1925 bylo v Rožnově pod Radhoštěm založeno naše největší a nejstarší muzeum .Toto muzeum se dělí na tři části.Jako první a zároveň nejstarší částí je Dřevněné městečko,které je tvořeno původními domy z rožnovského náměstí doplněné kopijí větřkovického kostela,fojstvím z Velkých Karlovic,pálenice z Lačnova,zvonice a další.Druhou část tvoří Mlýnská dolina.Je to vlastně malé technické muzeum z mlýnem, hamrem,pilou a olejnou.Později doplněno o vozovnu z Ostravice.Třetí částí muzea je Valašská dědina tvořena spoustou krásných chaloupek i selských hospodářství.Tento areál, jehož členitost připomíná skutečné vesnice na úbočích Beskyd.Interiéry usedlostí, salašnických staveb,mlýna a kovárny zachycují život od poloviny 19 století.Během této prohlídky je kvidění mnoho hospodářských zvířat.Vtomto malebném prostředí bylo natočeno i mnoho pohádek.
chaloupka

Zemáková paštika s vajci

7. července 2010 v 14:43 Valašské vaření
Uvaříme na tvrdo 5 vajec a pokrájíme je na kolečka.Rozmícháme 1/2kg vařených zemáků s máslem a dvěma lžicemi teplé smetany,posolíme a přidáme trochu pepře.Ohni vzdornou misku nebo kastrol,vymažeme máslem.Pak do ní vložíme vrstvu nakrájených vajec, kterou posypeme čerstvě posekanou petrželkou a zalijeme smetanou, na to dáme vrstvu předem vymíchaných zemáků.Postup opakujeme.Poslední vrstva musí být ze zemáků,ty uhladíme a vidličkou vyrýhujeme.Potom to pečeme asi 1/2 hodiny .Troubu si předehřejem na 150 stupňů.Před podáním zdobíme petrželkou. 

Lešná

7. července 2010 v 8:39 Valašské Meziříčí a okolí
Pod tímto názvem se většině lidí vybaví zoologická zahrada se zámkem u Zlína.Jenže co by kamenem dohodil,leží severně od Val.Meziříčí obec stejného názvu s řadou zajimavostí.Především je to zámek (momentalně v rekonstrukci),který vlastnil rod Kinských.Bohužel po nuceném odchodu těchto majitelů,začal zámek pomalu chátrat.Postupně se zněj stala škola,součást zemědělského družstva,sklady a na chvíli i filmové ateliéry,když se zde natáčel film Requiem pro panenku.Syn posledního soukromého majitele Beřicha Kinského žije v Dolním Rakousku, je to hrabě Christián Kinský.Tento zámek obklopuje krásný 7ha park, pro botaniky velice významný.Vždyť první zmínka o existenci parku pochází z roku 1769.V bezprostřední blízkosti zámku se nachází kostel sv.Michala a za ním kaplička se šesti náhrobky rodu Kinských. Je zde pohřbena hraběnka Friederika Kinská,rozená Dubská.Byla setrou slavné rakouské spisovatelky Marie Ebner-Eschenbachové, která do Lešné často jezdila.Doufám, že se tento zámek podaří znovu otevřít ve své původní kráse.

Zámek Lešná

Choryně

6. července 2010 v 15:17 Valašské Meziříčí a okolí
V obci Choryně stojí zámek, který vznikl přestavbou starší tvrze a svou současnou podobu získal počátkem 19 století.Roku 1882 kardinál Furstenberg zřídil v jeho prostorách klášter Kongregace sester sv. Kříže.Vedle zámku stojí empírový kostel sv. Barbory postavený v letech 1785-1790. 
Zámek Choryně

Vodní nádrž Bystřička

6. července 2010 v 14:46 Valašské Meziříčí a okolí
Jižně od Velké Lhoty se rozprostirá velké údolí ve kterém se nachází přehradní nádrž Bystřička.Tato přehrada vznikla na stejnojmenné říčce v letech 1907-1912. Nyni slouží k vodohospodářským a rekreačním účelům.

Bystřička

Velká Lhota

6. července 2010 v 14:08 Valašské Meziříčí a okolí
Mezi Valašským Meziříčím a přehradou Bystřička leží další víska,která má svou historii úzce spjatou z kazatelem a spisovatelem Janem Karafiátem.V této obci se nachází hodnotný dřevěný toleranční kostel,ve kterém tento kněz působil.Kostelík pochází z roku1873, jeho interiér je podstatně starší asi z roku 1839.Snad vtomto malebném místě se zrodila i slavná Karafiátová kniha Broučků.Za zmínku stojí i dřevěná zvonička.


Kostelík Velká Lhota

Zašová

6. července 2010 v 13:29 Valašské Meziříčí a okolí
Další dominantou Valašska je obec Zašová. Největší chloubou obce je barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem trinitářů.Vznik se datuje v letech 1714-1725,věže přibyly roku 1768. Největší pýchou poutního kostela je oltář, na kterém je gotická Zašovská Madona pocházející z konce 15 století.Vedle kostela se nachází klášter, vybudovaný v letech 1725-1783.Tento klášter je postaven v barokním slohu a do nedávné doby sloužil jako ústav sociální péče. V současné době se pozvolna rekonstruuje a má být otevřen pro veřejnost. Mezi další zajimavosti obce patří bývale poutní místo s pramenem zvaným Stračka.Toto místo je vkusně upraveno a poutníky vybízí k odpočinku a načerpání nových sil.Vždyť ktomuto místu patří i pověst o zjevení Panny Marie a rytíři, kterého zachránila.

Jasenice

6. července 2010 v 11:07 Valašské Meziříčí a okolí
Malá vesnička nedaleko Valašského Meziříčí má kouzelné místo,je to bradlo jurského vápence.Na této skalce se nacházejí otisky druhohorních živočichů.Pod bradlem můžeme vidět zatopený bývalý vápencový lom,z průzračnou vodou.

Lom

Muzeum valašských strašidel

5. července 2010 v 21:01 Valašské Meziříčí a okolí
Muzeum valašských strašidel vzniklo v středisku volného času Domeček.Zde se návštěvníci seznámí se strašidly, které strašily naše předky.Možná že za jistých okolností,při procházkách malebným valašskem nás nějaké to strašidlo vyleká.Muzeum je otevřeno pouze po-pá9-11a13-16hodin.

Drak

Gobelínka

5. července 2010 v 20:12 Valašské Meziříčí a okolí
Počátky tvorby gobelínů jsou úzce spjaty se jménem malíře Rudolfa Schlattauera.Roku 1898 začal s výrobou gobelínů v Zašové nedaleko Val. Meziříčí.Toto místo si nevybral náhodou,protože zde existovala tradice pletení rukavic.Rukavice se zde pletly zapiastkovou technikou, která se podobala gobelínové výrobě.K vůli nedostaku financí výroba v Zašové zanikla.Roku 1908 vznikla ve Valašském Meziříčí první a jediná zemská gobelinová,kobercová škola.Po první světové válce, se navýšil počet pracovnic z dosavadních osmi na čtyřicet a škola dostala nový název,Moravská gobelínová manufaktůra.Ředitelem manufaktůry se stal malíř Jaro Kučera,pod jeho vedením získaly výrobky řadu světových ocenění.V této Moravské gobelínce je otevřeno můzeum.

Gobelín