Poutní místo Svatý Hostýn

19. července 2010 v 17:23 |  Valašsko
Hora , která již před 2000 lety byla osídlena Kelty dostala jméno Hostýn.Tato hora je opředena pověstí z doby vpádu Tatarů na naše území.Po mnoho obraných bojích začalo křesťanské vojsko ustupovat , před krutými Tatary.Ustoupili až na samý vrch Hostýna kde se zposledních sil bránili veliké přesile.Když prokletí Tataři začali vítězit,nebe se zatáhlo a nad obránci se zjevila Panna Marie,která metala blesky do řad tatarských šiků.Mezi útočníky vznikla panika a rozprchli se do širokého okolí.Na památku z jevení Madony, zde koncem 16 století byla postavena dřevěná kaple.Šlechtična Polyxena z Lobkovic doní dala z hotovit obraz Panny Marie s Ježíškem metajícím blesky.Na počátku 18 století zde byl vybudován chrám Nanebevzetí Panny Marie.Roku 1887 toto poutní místo připadlo pod správu jezuitů.Později v roce 1912 získala socha Panny Marie papežské svěcení a o 70 let později chrám povýšili na baziliku minor.

Hostýn

Nová křížová cesta : V roce 1912 byla zahájena stavba nové křížové cesty.Autorem byl slovenský architekt Dušan Jurkovič.Dokončena byla až po 1 světové válce.Tuto cestu tvoří 13 kapliček z mozajkovými obrazy od Joži Uprky a Jana Kohlera.
křížová cesta
Rozhledna a kaple sv.Kříže : František Josef I. posvětil roku 1897 základní kámen té to pozoruhodné stavby.V jejim přízemí se nachází kaple sv. Kříže.Nad kaplí je vybudovaná rozhledna ze které můžeme vidět Svatý Kopeček u Olomouce,Jeseníky i Slovenské Tatry.
kaple a rozhledna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama