Duben 2013

Lhota

28. dubna 2013 v 16:15 Valašské Meziříčí a okolí
Lhota (někdy též Lhota u Choryně) je nevelká městská část Valašského Meziříčí. Vesnice leží v nadmořské výšce 374 metrů. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1386. Byla známa jako Radslavova, Mikulášova či Drozdova Lhota. V historii byla většinou součástí sousední, větší Choryně. V roce 1935 byl založen sbor dobrovolných hasičů, který funguje dodnes. K Valašskému Meziříčí byla připojena až v roce 1976. Nejstarší památkou je kaple z 19. století, která se nachází ve středu obce. Uvnitř kaple se nachází soška Madony. Mezi další dominanty patří kulturní dům a areál bývalého JZD z roku 1957. Areál slouží i v současné době pro chov dobytka.

Zemákové karbenátky

28. dubna 2013 v 16:01 Valašské vaření

Zemákové karbanátky

6 větších vařených brambor, 1 vejce, 100 g uzeného masa, 50 g slaniny, mouka, strouhanka, sůl
Brambory nastrouháme, přidáme vejce, nakrájíme uzené maso a slaninu, přisypeme trochu mouky. Ze směsi tvoříme malé karbanátky, které obalíme ve strouhance a smažíme. Podáváme k zelí.

Holub doupňák

28. dubna 2013 v 15:45 Valašská Fauna
Latinské jméno:Columba oenas
Délka: velký jako městští holubi
Výskyt: světlé listnaté lesy


Dřevěné kostely

27. dubna 2013 v 21:49 Valašsko
Dřevěný kostelík ve Velkých Karlovicích zasvěcený Panně Marii Sněžné, má tvar neobvyklého křížového půdorysu, stěny kostelíku se skládají z 24 úhlů.Přesně ve středu křížového půdorysu , se nachází věžička s cibulovou bání. Tento kostel je obklopen hřbitovem.Postaven byl v roce 1754 ze stromů , které rostly na pozemku darovaném obci pro výstavbu kostelu.
Interiér kostelíku zdobí dva velké křišťálové lustry které v roce 1892 věnoval židovský majitel skláren Solomon Reich. Ke kostelu náleží i dřevěná fara.


Velká Lhota též zvaná Hrubá Lhota, ukrývá krásný dřevěný evangelický kostel,vystavěný po vyhlášení Tolerančního patentu.V roce 1783 na svátek SV. Petra a Pavla zde byla sloužena první mše.Střecha kostelíku je mansardového typu, udajně kopíruje střechu zámku v Krasně.Kolem kostelíka je hřbitov.Jako kazatel zde působil od roku 1875 Jan Karafiát, autor slavné dětské knihy BROUČCI.


V Hodslavicích se nachází kostel který je zasvěcen sv. Ondřeji. Byl postaven v polovině 16. století. Nachází se ve středu obce v blízkosti Památníku Františka Palackého. Nad vstupem do kostela je nízká věž, v patrové části ochozu zaujme strmé schodiště vedoucí na oratoř.

Mezi Novým Jičínem a Štramberkem se nachází obec Rybí. V této obci najdeme dřevěný kostelík sv. Kříže. Kostel byl vystavěn pravděpodobně v 15. století. Byl zničen kozáky v roce 1624 a Švédy v letech 1642-1648. Do střechy nad lodí je zapuštěna dřevěná zvonice s bání a otvory ve stěnách. Kostel byl obnoven do dnešní podoby v polovině 19. století. Kolem kostela je hřbitov, ohraničený kamennou zdí.


Na hoře Radhošti se nachází kaple sv. Cyrila a Metoděje. Stavba byla navržena stavitelem Skibiňským ve stylu byzantských staveb. V roce 1926 byla obložena šindelem, přistavěny ochozy a zvonice. Interiér je osvětlen osmi okny ze scénami ze života věrozvěstů a patronami české země.

Po cestě z Nového Jičína do Štramberku se dostaneme i ke kostelíku sv. Kateřiny (tato stavba nám připomína již dnes zaniklou vesnici Támovice), který je obklopen lesem a hřbitovem. Tento jednolodní objekt poukazuje svojí architekturou na sklonek 13. století.

Na moravskoslezském pomezí v Bílé nás zaujme štíhlá věž a prolamovaná střecha kostela sv. Bedřicha. Kostelík byl vybudován v letech 1873-1874 podle stavitele Kibasty, který se inspiroval severskou architekturou. V interiéru nás zaujme čtrnáct bohatě vyřezávaných sloupů.

Ze Starých Hamer se dostaneme ke kostelíku na Grúni. Stavba má obdélný půdorys s řadou nevelkých oken v obou stěnách lodi, presbyterium je pětiboké. V sedlové střeše nad vchodem se nachází hranatá věž s otvory zakončená jehlanem s křížem. Tento kostelík byl vystavěn v roce 1887 a na něm dominuje nápis "Maria Pomocnice křesťanů, oroduj za nás".